Stiprinami Kuršių nerijos ugniagesių gebėjimai
Į UNESCO pasaulio paveldą įrašyta Kuršių nerija – dviejų valstybių, Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos, teritorijoje esantis išskirtinis žmogaus ir gamtos kūrinys, kuriam nuolatinį pavojų kelia gamtos stichijos. Siekiant veiksmingai tvarkyti ir apsaugoti Kuršių nerijos išskirtinę visuotinę vertę nuolatos pabrėžiamas glaudesnio abiejų valstybių institucijų ir suinteresuotų subjektų vidaus ir tarpusavio bendradarbiavimo būtinumas.
Kaip atspindi paskutiniai dešimtmečiai, ypač didelę žalą saugomam kraštovaizdžiui kelia gaisrai. Atsižvelgiant į tai bei siekiant abipusio bendradarbiavimo, Biudžetinė įstaiga „Paslaugos Neringai“, kurios struktūroje yra Juodkrantės ugniagesių komanda, bei Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje esantis nacionalinis parkas „Kuršskaja kosa“ parengė bendrą projektą „Kuršių nerija: kova su gaisrais“. Abu partneriai, įgyvendindami projektą LT-RU-1-002 „Kuršių nerija: kova su gaisrais“ pagal 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programą, siekia bendrais veiksmais užtikrinti geresnę priešgaisrinę saugą visame pusiasalyje.
Bendri mokymai – gebėjimų stiprinimas ir gerųjų patirčių mainai
2019 metų lapkričio 29-ąją Neringoje vyko pirmieji projekto „Kuršių nerija: kova su gaisrais“ bendri mokymai, kuriuose dalyvavo ne tik projekto partnerių darbuotojai, bet ir Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninio padalinio, priešgaisrinės apsaugos, ugniagesių savanorių bei Neringos savivaldybės atstovai. Susitikimo metu dalyviai sužinojo apie taikomas gaisrų prevencijos priemones, miškų gaisrų gesinimo metodus. Susipažino su taktikomis, ugniagesių savanorių funkcijomis, gesinant gaisrus ir vykdant gaisrų prevenciją Lietuvoje bei Rusijoje. Mokymų dalyviai taip pat aplankė Juodkrantės ugniagesių komandą, kuri demonstravo turimą techniką bei įrangą.
Atsižvelgiant į šių mokymų metu įgytas žinias ir pasidalintą patirtį, bus rengiamas bendrų veiksmų planas, kuris įgalins efektyviau dalintis informacija apie priešgaisrinę situaciją abipus sienos bei numatyti konkrečius partnerių veiksmus Kuršių nerijos gaisro atveju, sustiprinti ugniagesių gebėjimus reaguoti į ekstremalias situacijas ir stichines ar žmogaus sukeltas nelaimes.
Projekto investicijos – bus įsigyta moderni technika
Glaudus bendradarbiavimas tarp projekte dalyvaujančių institucijų padės greičiau reaguoti į gaisrus Kuršių nerijoje, vykdyti gaisrų prevencijos veiklas. Galimybę efektyviau gesinti gaisrus suteiks projekto metu įsigyta moderni technika. Juodkrantės ugniagesių gelbėtojų komandai iš projekto lėšų bus perkamas modernus gaisrinis automobilis. Naujasis ugniagesių automobilis bus ne tik patikimesnis gaisrų gesinimo ir gelbėjimo operacijose, bet bus ir ekonomiškesnis – naudos mažiau kuro ir bus mažiau taršus. Taip pat bus taupomos lėšos, kurios šiuo metu išleidžiamos senųjų automobilių remonto darbams. Planuojama, kad naujuoju automobiliu Juodkrantės komandos ugniagesiai galės naudotis jau kitų metų pabaigoje.
Informacijos sklaida – vietos bendruomenei bei svečiams
Viena dažniausių gaisrų priežasčių – žmogaus veikla, todėl projekto metu vietos bendruomenė bei Kuršių nerijos svečiai bus informuojami apie gaisrų grėsmę, raginant atsargiai elgtis miške, o pamačius gaisrą – nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112. Projekto metu tai pat planuojamos dvejos dviračių lenktynes, kurių pagrindinis tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į gaisrų pavojus ir jų sukeliamą žalą, akcentuojant, jog gaisrai neturi sienų bei ribų, todėl bendradarbiavimas abipus sienos – itin svarbus.
Detalesnę informaciją apie įgyvendinamą projektą teikia Vilma Kavaliova, projekto vietos koordinatorė (el. p. vilma.kavaliova@neringa.lt , tel. 8 615 89589).
Ši informacija parengta padedant Europos Sąjungai. Už šios informacijos turinį atsako tik Biudžetinė įstaiga „Paslaugos Neringai“ ir ji negali būti laikoma atspindinčia Europos Sąjungos požiūrį.